Offering you a complete choice of products which include oil extraction machine, 1 tpd marachekku oil extraction machine, 5 tpd oil extraction machine, wooden oil extraction machine, coconut oil extraction machine and peanut oil extraction machine.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | Wooden screw |
| Power | 3 kW |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Capacity | 60 ton/day |
| Suitable For | Mustard |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton/day |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Machine Type | Cold Press |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Type | Automatic |
Minimum order quantity: 5 Piece
Key Features:
Cold Press Technology: Retains natural nutrients and aroma in oils.
Capacity: Efficiently processes 1 ton per day of oil seeds.
Heavy-Duty Construction: Built with robust wood and metal for long-term use.
Energy Efficient: Low power consumption with high oil yield.
₹ 150000 / Unit Get Latest Price
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Machine Type | Cold Press |
| Capacity | 5 ton/day |
| Operation Type | Manual |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Body Material | MS |
| Finishing Type | Color Coated |
Minimum order quantity: 5 Unit
Key Features:
High Processing Capacity: Extracts oil from up to 5 tons of seeds per day.
Suitable for Various Seeds: Works with groundnut, sesame, sunflower, mustard, etc.
Durable & Industrial Grade: Heavy-duty structure for continuous operation.
Efficient & Economical: Optimized for maximum oil yield with low energy use.
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Capacity | 2 ton/day |
| Suitable For | Groundnut |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Capacity | 2 ton/day |
| Suitable For | Mustard, Flaxseed, Sunflower, Soybean, Castor, Cotton Seed, Almond, Coconut, Groundnut, Sesame |
| Usage | Commercial, Industrial |
| Power Source | Electric And Diesel |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Wooden press rotary machine
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton/day |
| Model Name/Number | Dashmesh kohlu |
| Model | Dashmesh kohlu |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Export quality machine for coconut oil and multi seeds
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | Wood or stone press machine |
| Machine Type | Cold Press |
| Model | Dashmesh kohlu |
| Capacity | 2 ton/day |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity(Ton/Day) | 1 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
Best quality gear box type machine
Manpreet Singh Rooprai (Ceo)
Dashmesh Agro Industry
Ground Floor, 8183/1, Shri Krishna Sudama Industry, Street No 14, Gurpal Nagar, Bala Ji Telecom
Ludhiana - 141003, Punjab, India